Ogólne zasady postępowania w sytuacji zagrożenia

Powodzie, wichury, śnieżyce, pożary przestrzenne i inne – to katastrofy, które mogą się wydarzyć w naszym województwie. Katastrofy mogą wystąpić w różnych postaciach i rozmiarach. Większość jest powodowana przez zmienne warunki pogodowe. Część z nich jest przewidywalna (silne wiatry), ale większość ciągle nas zaskakuje. Chociaż katastrofy naturalne nie są zjawiskiem, o którym się chętnie czyta, to jednak wskazane jest wiedzieć więcej na ich temat. Wskazanym jest więc wiedzieć co robić w przypadku pożaru, gdzie szukać schronienia w czasie huraganu, jak ułatwić sobie przebywanie w pomieszczeniach do tymczasowego zakwaterowania, co zrobić w przypadkach podstawowych zagrożeń medycznych? Jak ograniczyć skutki katastrof? Jak zabezpieczyć dobytek przed zniszczeniem? Wiedza ta pomoże zrozumieć ewentualne zagrożenia i przygotować się na wypadek ich wystąpienia.

CO MOŻESZ ODCZUWAĆ W CZASIE KLĘSK ŻYWIOŁOWYCH

Stan klęski na ogół nie trwa długo. Sytuacja szybko wraca do normy. Postaraj się przyzwyczaić do nowych, przymusowych okoliczności, nawet jeżeli jesteś poza miejscem zamieszkania. Szukaj pomocy u innych, jeżeli czujesz się zagrożony i zagubiony. Nie wahaj się pytać, jak długo będziesz przebywał w miejscu ewakuacji kiedy będziesz mógł wrócić do domu. Należy wiedzieć co robić w przypadku pożaru, gdzie szukać schronienia w czasie huraganu, jak ułatwić sobie przebywanie w pomieszczeniach do tymczasowego zakwaterowania, co zrobić w przypadkach podstawowych zagrożeń medycznych? Jak ograniczyć skutki katastrof? Jak zabezpieczyć dobytek przed zniszczeniem?

RODZINNY PLAN DZIAŁANIA NA CZAS KLĘSK ŻYWIOŁOWYCH

W krajach Europy Zachodniej, a szczególnie w USA, rodziny zamieszkałe w rejonach zagrożeń opracowują rodzinne plany na wypadek ewentualnego zagrożenia.
Celowym byłoby zastanowić się z całą rodziną nad następującymi zagadnieniami:

• jakie zagrożenia mogą was dotyczyć;
  • co należy zrobić, aby być przygotowanym w razie wystąpienia katastrofy;
  • co robić w wypadku ogłoszenia ewakuacji;
  • gdzie rodzina może spotkać się w razie niemożliwości spotkania w domu;
  • gdzie rodzina może zebrać się po ogłoszeniu ewakuacji;
  • gdzie dać znać o sobie, jeżeli w chwili katastrofy jesteś poza domem;
  • należy się zorientować, kto z Twojego sąsiedztwa jest lekarzem lub posiada;
  • inne szczególne umiejętności;
  • właściwym byłoby przeszkolenie członków rodziny w udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym;
  • dowiedz się w „obronie cywilnej” urzędu gminy, w jakiej strefie zagrożenia znajduje się twój dom i jakiego rodzaju są to zagrożenia;
  • zapoznaj się z rodzajami alarmów, sygnałów alarmowych, sposobów ich ogłaszania i odwoływania oraz zasad zachowania się po usłyszeniu poszczególnych sygnałów alarmowych.

PAMIĘTAJ:

Zawsze i w każdej sytuacji należy stosować się do zaleceń lokalnego organu odpowiedzialnego za zarządzanie kryzysowe tj.:
Wójta Gminy, Burmistrza, Prezydenta Miasta.

ZABEZPIECZENIE DOMU

Możliwości zabezpieczenia domu są bardzo ograniczone i wiążą się z dużymi kosztami. Można jednak wykonać przedsięwzięcia profilaktyczne, które zmniejszą do minimum ryzyko strat. Do takich przedsięwzięć należą:

• przeniesienie wartościowych przedmiotów na strych lub wyższe piętra;
  • zamontowanie tablic bezpieczników i liczników możliwie jak najwyżej;
  • ubezpieczenie w towarzystwie ubezpieczeniowym;
  • stworzenie systemu pomocy sąsiedzkiej.

WYPOSAŻENIE NA CZAS KLĘSKI ŻYWIOŁOWEJ

Każda rodzina powinna mieć przygotowane podstawowe wyposażenie na czas klęsk żywiołowych.
Podczas katastrof może wystąpić brak elektryczności, gazu, wody itp.
Możliwe jest też, że warunki uniemożliwią opuszczenie domu przez wiele dni.
Przygotowane zawczasu wyposażenie ułatwi przetrwanie tego trudnego okresu.

Wyposażenie powinno zawierać:

• żywność: mięso, owoce i warzywa w puszkach; puszkowane soki, mleko i zupy; cukier, sól i przyprawy; wysokokaloryczne pożywienie (witaminy, słodycze, żywność dla niemowląt i ludzi starszych, krakersy, suchary, ekstrakty kawy i herbaty) – zapas na okres 3-5 dni przechowywać w chłodnym i suchym miejscu;
  • wodę: należy zgromadzić najlepiej w plastikowych pojemnikach w ilości 4-5 litrów na osobę na okres 3-5 dni, wliczając wodę do utrzymania podstawowych zasad higieny (woda powinna być odkażona, np. wybielaczem do prania o stężeniu 5,25 % w ilości 1 kropla na litr wody);
  • odzież i rzeczy do spania: każdy domownik powinien posiadać jedną zmianę bielizny, odzieży i butów, a dodatkowo okrycie przeciwdeszczowe, ciepłą bieliznę, koc lub śpiwór;
  • apteczka pierwszej pomocy: gaza; sterylne bandaże, w tym elastyczne; taśmy przylepne; nożyczki; chusta; termometr; środki aseptyczne, środki przeciwbólowe, aspirynę, środki przeczyszczające, węgiel aktywowany; mydło; rękawice gumowe oraz zapas lekarstw na przewlekłe choroby członków rodziny;
  • przybory i narzędzia: turystyczny zestaw do gotowania, radio na baterie, latarki, zapasowe baterie, nóż wieloczynnościowy, zapałki, przybory do pisania, gwizdek, przybory do higieny, plastikowe pojemniki, papier toaletowy, przybory do szycia – zestaw powinien być spakowany i gotowy do zabrania.

DO UNIWERSALNYCH ZASAD ZACHOWANIA SIĘ OBYWATELI W SYTUACJACH ZAGROŻEŃ, UŁATWIAJĄCYCH ADAPTACJĘ DO TRUDNYCH WARUNKÓW NALEŻĄ:

• szybkie działanie, ale bez paniki;
  • ciągłe słuchanie komunikatów radiowych;
  • zachowanie spokoju i prowadzenie możliwie normalnego życia;
  • udzielanie pomocy ludziom potrzebującym;
  • rozsądne korzystanie z zapasów;
  • słuchanie rad i poleceń uprawnionych do kierowania w sytuacjach zagrożeń (straż pożarna, policja, specjalistyczne grupy ratunkowe);
  • w razie konieczności bezdyskusyjne opuszczenie miejsca zamieszkania;
  • wyłączenie źródeł i odbiorników prądu i gazu oraz zabezpieczenie mienia.